Seekordne, 2018. aasta logistika suvekool on järjekorras juba kuues. Varasemad sarnased sündmused toimusid Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) logistika suvekooli nime all ja nende korraldajaks oli TTÜ logistikainstituut. Vastav üksus suleti TTÜ-s 2016. aasta sügisel, mistõttu käesoleval aastal korraldab logistikavaldkonna suvise tippsündmuse peamise eestvedajana Tallinna Tehnikakõrgkooli (TTK) logistikainstituut. Korraldamisse on koostööpartnerina kaasatud PROLOG – Eesti Tarneahelate Juhtimise Ühing ning muidugi ka TTÜ logistika ja transpordi teaduskeskus.

Esimene logistika suvekool

Esimene logistika suvekool 2013. aastal. Foto: Jelena Kull

Esimene logistika suvekool toimus juunis ja augustis 2013. aastal, kui TTÜ-s oli värskelt tegevust alustanud uus ja kaasaegne logistikainstituut. Oma esimese õppeaasta kevadesse jõudes otsustati õppetegevust mitte soiku jätta ning oma tegemisi laiemale avalikkusele tutvustada. Selleks kutsuti ellu TTÜ Logistika Suvekool. Vaata esimese suvekooli kodulehte. Suvekool koosnes neljast moodulist, millest esimene viidi läbi kolmepäevasena juunis ning ülejäänud kahepäevaste tsüklitena augustis. Kõik moodulid olid üles ehitatud vastavalt uue logistikainstituudi õppekavale, eesmärgiga neid tutvustada. Vaata fotosid esimesest logistika suvekoolist siit ja siit.

Teine logistika suvekool

Teise logistika suvekooli diskussioon oli õdusatel kott-toolidel. Räägib Tõnis Hintsov. Foto: Kalle Uusmaa

Teine logistika suvekool kandis alapealkirja “Piiludes tuleviku transporti” ning toimus 11.-13. juunil 2014. Esinejate ring oli rahvusvaheline ja tugev. Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumiasekantsler Eero Pärgmäe ja Maanteeameti peadirektori Aivo Adamsoni kõrval said sõna teadlased Saksamaalt, Rootsist ja Soomest. Ettevõttekülastus ja õhtune vastuvõtt viis osalejad Muuga Sadama kinnisele territooriumile ning kontrollkeskusesse. Vaata 2014. aasta suvekooli kodulehte siit. ja fotosid siit.

Kolmas logistika suvekool

Kolmanda logistika suvekooil viisime läbi TTÜ tudengimajas. Foto: Kalle Uusmaa

Kolmandat logistika suvekooli, mis toimus 26.-28. augustini 2015. aastal, pidasid korraldajad juba traditsiooniks. Teemaks oli “Big is beautiful – is it?” ja see keskendus suurtele taristuobjektidele. Avasõnad ütles suvekooli ajaks värskelt valitud, kuid ametisse veel kinnitamata uus TTÜ rektor Jaak Aaviksoo. Värvikad ja põnevat arutelu tekitavad ettekanded tegid Eesti Raudtee nõukogu esimees Raivo Vare, Euroopa Komisjoni endine asepresident transpordi alal Siim Kallas, Harju Maavalitsuse arengu ja planeerimistalituse nõunik Kaarel Kose, Tallinna Lennujaama juhatuse liige Erik Sakkov ja mitmed teised, sh teadlased Tamperest ja Turu Ülikoolist. Vaata 2015. aasta suvekooli kodulehte siit ja fotosid siit.

Neljas logistika suvekool

Neljandas logistika suvekoolis said osalejad päris laevasimulaatoriga “sõita”. Foto: Kalle Uusmaa

Neljas logistika suvekoolis toimus 24.-26. augustini 2016. aastal omajagu erilises kohas – Eesti Mereakadeemia hoones, Kopli poolsaare tipus. Tegemist on TTÜ hoonega, kus pikka aega tegustes majandusteaduskond. Üsna vahetult enne suvekooi toimumist sai Eesti Mereakadeemia amelikult TTÜ üksuseks ja see oli põhjuseks suve lõpus maja vaatama ja sealseid simulaatoreid proovima minna.

Logistikas ning kogu tootmise- ja tarneahelates on väga suur ja tähtis roll andmetel. Andmeid peetakse uueks kullaks või mustaks (salapäraseks) kullaks. Suvekooli pealkiri oli “Andmed? Andmed! Andmed.” ja põnevaimateks ettekandjateks Eesti Vabariigi IT-juht ehk CIO, hr Taavi Kotka, Tartu Ülikooli Johan Skytte Poliitikauuringute instituudi vanemteadur dr. Kristjan Vassil, Euroopa Komisjoni mobiilsuse ja transpordi direktoraadi juht hr. Herald Ruijters ja Eesti suurima IT-teenuseid pakkuv ettevõte Nortal suurandmete ja masinõppe divisjoni juht hr. Lauri Ilison. Ning muidugi paljud teised. Kaasahaarava loo seiklustest jalgrattal rääkis Priit Kuusk ehk Wend. Vaata 2016. aasta logistika suvekooli kodulehte siit ja fotosid siit.

Viies logistika suvekool

Viienda logistika suvekooli külastus viis meid Elroni depoosse ronge alt ja seest uudistama. Foto: Kalle Uusmaa

Viies logistika suvekool toimus 23.-25. augustil 2017 teemal “Ühistranspordi roll ja korraldus täna ja homme”. Kuna TTÜs toimunud reorganiseerimise käigus logistikainstituut suleti, pandi kinni ka suvekooli ametlik koduleht. Ülevaate saamiseks 2017. aasta suvekoolis toimunust annab meie hea partneri ITS Estonia kodulehelt. Huvitavad ettekanded tegid suvekoolis Euroopa Komisjoni liikuvuse ja transpordi peadirektoraadi peadirektor Henrik Hololei, Mari Jüssi Säästva Eesti Instituudist, Eero Pärgmäe Tallinna Lennujaamast ja Erki Lipre Ridangost. Samuti mitmed teised. Õhtune külastus ja vastuvõtt viis osalejad Elroni Pääsküla depoosse, kus ronge alt ja seest vaadata sai. Vaata fotosid siit.